Kevser Başkara

Kevser Başkara

Vegan Yaşam


Çevrimdışı
Mezuniyet
Ankara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Lisans Programı
Hakkında
Türkiye'de vegan beslenmenin öncüsü olarak kabul edilen, 14 yıldır beslenme bilimine gönül veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara, 10 yıldır vegan beslenme, alerjilerde beslenme ve diyabette beslenme tedavisi yöntemleri üzerinde özgün çalışmalar yapmaktadır. 10 yıl içinde Türkiye'de vegan beslenmenin bilinçle kavranması için pekçok çalışma yapmıştır. Şimdiye kadar 4000'e yakın kişiye vegan beslenme danışmanlığı yapmıştır ve eğitimler vermiştir. Füturizm, gastronomi, evrimsel biyoloji gibi profesyonel hobileri olan Başkara, 10 yıldır vegan yaşamaktadır. Antakya ve Girit Mutfaklarını birleştirip özgün bir bilinçli vegan mutfak oluşturmayı başarmıştır. American College of Lifestyle Medicine tarafından onaylı "Lifestyle Medicine Uygulayıcısı" diploması mevcuttur. Cornell University'deki Nutrition Studies "Plant Based Nutrition" ve Food for Future Institut'ta Matthew Kenny tarafından verilen "Bitki temelli mutfak" eğitimi programlarını başarıyla tamamlamıştır. United Kingdom Vegan Society ve Plant Based Health Professionals London üyesidir. Türk Patent Enstitüsü tarafından korunan Vegan Diyetisyen ve Vegitisyen markalarının Kurucusu ve sahibidir. vegandiyetisyen.com ve vegandiyetisyen.com.tr web sitelerinin kurucusudur. Türkiye'nin ilk vegan festivali Didim Vegan Festivali'nin 2019 yılında danışmanlığını sürdürmüştür. 2018-2019 yıllarında Açık Radyo'da "İnsanın ve gezegenin sağlığı için bitki temelli beslenme" sloganlı Vegan Sağlık programının yapımcılığını ve sunuculuğunu 75 program boyunca sürdürmüştür. Programda Başkara'ya ÇAPA Tıp Fakültesi Acil Dahiliye Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Erk eşlik etmiştir. Çölyaklının El Klavuzu kitabının yazarıdır. Klinik beslenme çalışmalarına kurucusu ve yöneticisi olduğu Nişantaşı, İstanbul'daki Vegitisyen Klinik'te devam etmektedir. İngilizce ve Almanca bilmektedir.
Öğretmenin Sunduğu İmkanlarr
Beslenme bilimi bilgilerimi 10 yıllık bilinçli vegan beslenme ve Türk Mutfağı deneyimlerimle birleştirip sağlıklı yaşamın özünü merak edenlere aktarmak için eğitim veriyorum. Sağlıklı yaşamı anlatırken yaşamdaşlık, bağlantısallık ve sürdürülebilirlik konularını da beraberinde işliyorum.
Neden Özel Ders Veriyorum
Beslenme bilimi bilgilerimi 10 yıllık bilinçli vegan beslenme ve Türk Mutfağı deneyimlerimle birleştirip sağlıklı yaşamın özünü merak edenlere aktarmak için eğitim veriyorum. Sağlıklı yaşamı anlatırken yaşamdaşlık, bağlantısallık ve sürdürülebilirlik konularını da beraberinde işliyorum.
Tecrübelerim
13 yıldır beslenme biliminin içinde yer alıyorum. 10 yıldır vegan yaşıyorum. 4000'e yakın kişiye vegan beslenme danışmanlığı ve bilinçli vegan yaşam konusunda eğitim verdim. Bilimsel yayınları güncel bir şekilde 3 dilde takip ediyorum. Sosyal becerilerim oldukça yüksektir.
Size Neler Kazandırabilirim
Size bilinçli vegan yaşam konusunda merak ettiğiniz her bilgiyi bilime ve deneyime dayanarak eksiksiz sunabilirim. Konulara bakış açınızı sadece bilimsel yönden geliştirmenizi sağlamakla kalmaz, konuları farklı açılardan (sosyolojik, psikolojik, tarihsel, evrimsel) değerlendirmeniz için metodlarımı paylaşabilirim. Bilinçli vegan mutfağı Anadolu ve Rumeli mutfaklarıyla birleştirip özgün vegan mutfağınızı oluşturmanızda sizi teşvik ederim.
Hakkımda Bilmeniz Gerekenler
Ezberlenmiş ve dogmatik bilgilere karşı daima bilimsel yöntemleri kullanırım. Sadece değişime açık olanlara faydalı olabilirim. Çünkü, elde ettiğim tüm bilgi ve deneyimler, değişime açık olmanın sonucunda elde ettiklerimdir.
Dersleri Nasıl İşlerim
Derslerde konu anlatımından önce öğrencilerimin sorularını mail ile iletmelerini isterim. Bu, karşımdaki kişileri tanımamda bana yardımcı olur. Diğer yandan, derslerimi anlatırken disipline önem veririm. Ödev ve quizleri zamanında iletmeniz, derse zamanında katılımınız derslerden alacağınız verimi büyük oranda etkiler. Konu anlatımından sonra soruları cevaplamaya çalışırım. Öğrenci, dersi tekrar ettikten sonra bana mail ile ulaşabilir, soru sorabilir. Bu soruları memnuniyetle cevaplarım. Her dersin ardından eksik bir yanımı keşfetmeyi önemserim.
Yorumlar
Bilgi - Yorum yapabilmek için öğrenci girişi yapmanız gerekmektedir.
  • Tahir T.

    Bilinçli vegan beslenmeyi 360 derece öğrendiğim bir eğitim aldım. Bu eğitim ile artı 15 kilo verdim.